
mi ez: kiugró
Kiugró tudástár
Mit jelent a Kiugró?
A Kiugró egy rögtönzéses szerepjáték program, vagyis improvizációra épülő játékokból álló szórakoztató és fejlesztő szolgáltatás, élőben Szentesen.
Közösségi élményszerzés és egyéni (személyiség-)fejlődés; kiváló stressz-kezelő lehetőség, feszültség-oldó elfoglaltság.
Két hónap alatt legalább 6 alkalommal érdemes részt venned a KIUGRÓ-ban ahhoz, hogy pozitív változást, fejlődést észlelj magadon.
Ezt úgy tudjuk közösen elérni, hogy minden alkalommal foglalkozunk alapszinten kommunikációval, érzelmek kifejezésével, társas helyzetekben való helytállással, érzékelés-fejlesztéssel, koncentráció-növeléssel, valamint ön- és társ-ismerettel; és ezek közül egyre mindig nagyobb hangsúlyt – fókuszt - helyezünk.
Fontos összetevő, hogy a többiektől és tőlem is kapsz visszajelzéseket, valamint segítelek a magad számára is megfogalmazni a fejlődésed irányait.
Minden 6 hetes kurzus minden foglalkozása egyedi, nincs ismétlődés, így, ha kihagysz egy alkalmat (vagy lemaradsz a kezdő alkalomról), az nem jelent le- vagy elmaradást.
Szakemberként a legfontosabb számomra, hogy a részedre biztonságos közeget, bizalmi légkört teremtsek, illetve a fokozatosság elvét betartsam, és az egyéni igényeket folyamatosan kövessem. Semmi nem kötelező, nincs minősítés; az empatikus megközelítés garantált.
Kiugró vagy KI-ugródeszka?
A Kiugró program kamaszoknak (12-17 év közöttiek) szóló változata a KI-ugródeszka, mely az előbbi mintájára épül fel, így minden alábbi információ vonatkozik rá.
Mégis van egy lényeges különbség: mindenben figyelembe veszem a korosztály jellemzőit, a velük való foglalkozásban több évtizedes gimnáziumi drámatagozatos pedagógusi tapasztalatom segít.
Kiugró vagy Kiugró light?
A Kiugró program aktív nyugdíjasoknak szóló változata a Kiugró light, mely a nevében is jelzett finomított változata a Kiugrónak.
Tartalmas, értelmes és szórakoztató elfoglaltságot nagyon nehéz találni Szentesen azoknak, akik már nyugdíjasok, de még aktív közösségi életet szeretnének élni. Ezért született meg a Kiugró light ötlete.
A program mottója: "mindenből egy kicsi": beszélgetés, játékok, én-idő, egymástól tanulás – ráadásként egy foglalkoztató könyv, amiben két alkalom között is izgalmas és hasznos tudnivalók, feladatok várják a résztvevőt. Mondhatnám úgy is, hogy mindenből egy kicsi, amit én tudok nyújtani - mint életvezetési tanácsadó, önismereti szakember, színház- és drámapedagógus.
Heti egyszer másfél óra egyik délelőtt, hat hetes bérlettel (ami 9 hétig felhasználható), egy alkalom 4eFt. A neve: "Kiugró light" – merthogy a cél a kiugrás a hétköznapokból.
Hogyan kell elképzelni ezt a programot?
Az általam matos-dráma-mentorként meghirdetett "Kiugró – (szerep)játék kurzus" egy új – szentesi - lehetőség a játékos kedvű felnőtteknek - bár inkább ez kétszeresen is egy régi-új dolog. Ugyanis van egy - a szakmán kívüliek számára általában ismeretlen – ős-eredet: a drámajátékok. A drámajátékok egyik "alfaja", az improvizációra épülő szituációs játékok voltak az ötletadói annak a népszerű televíziós műsornak, amit Beugró néven ismertek meg milliók. Szinte változtatás nélkül kerültek be a műsorba ezek a dráma-szakemberek által évtizedek óta alkalmazott, színjátszók számára alapnak számító szerepjátékok. Majd megszületett a tv-műsor ismertségét kihasználva a Beugró című asztali társasjáték is. A Kiugróban tulajdonképpen "visszaveszem" tőlük ezeket a játékokat; amiket magam is hosszú évek óta alkalmazok a gyerekekkel, diákokkal és felnőttekkel folytatott drámás tevékenységek vezetésekor.
Milyen alapokra épül a Kiugró?
Láttál "Beugró" műsort a tévében vagy játszottál a társasjátékkal? A Kiugró – ahogy a név-választás mutatja – hasonló, ugyanakkor egészen más. Nem közönség szórakoztatására, hanem a magunk örömére mi magunk játszunk "beugrós játékokat". Ezekben a játékokban egy szabály van: csináld! Nincs kötöttség, nem kell hozzá semmilyen képzettség vagy tehetség – a szerepjátékok a határtalan képzelet és fantázia világát, a játéköröm felszabadultságát jelentik a Kiugróban. A játékok hasonlítanak ugyan a népszerű "Beugróhoz", de abban nagyon eltérnek, hogy a saját csoportunkra szabottak. Magunk között vagyunk, biztonságban és bizalomban - a lényeg, hogy gyarapodjunk a gyakorlatok és a társak által.
Mi történik a Kiugróban a foglalkozásokon?
Mindannyian improvizátorok vagyunk, hisz nap mint nap váratlan szituációkba csöppenünk, amiket meg kell oldanunk – hogy ezekben minél jobban reagáljunk, az fejleszthető! A Kiugró kurzus során tetszés szerinti helyzetekben lehet az életre gyakorolni – szórakoztató módon, sok nevetéssel.
Humoros gyakorlatokkal ráhangolódunk a közös időtöltésre, majd máris belevágunk a közepébe: elkezdjük a rögtönzéses játékokat: játékmesterként különböző szituációkat kínálok fel, amiket 2-3 fős szerepjátékkal oldanak meg a résztvevők kiscsoportjai. Nem színészkedni kell, hanem pont úgy reagálni, ahogy a hétköznapokban is, amikor mindenféle helyzetekre rögtönözve válaszolunk. Mindenkire sor kerülhet minden alkalommal, mindenki lehet néző és szereplő is – és a kurzus minden foglalkozását játékmesteri rutinom segítségével a résztvevők igényeihez, kedvéhez, érzékenységéhez igazítom.
Milyen játékokra kell számítani a foglalkozásokon?
Az improvizációs feladat sokféle lehet. Lehet szöveges – például a szereplők azt játsszák el, hogy mit csinálnak, ha ezt a mondatot hallják: "Mindenki a vendégem egy körre!" Egész más történik erre egy kocsmában és egész más egy bordélyban. Kiindulhat a rögtönzés egy valós vagy képzeletbeli tárgyból is – például egy teniszlabda lehet az egyik jelenetben kibiztosított kézigránát, a másikban egy hógolyó; és addig játsszunk a labdával, amíg van a csapatnak ötlete arra, mi lehetne még.
A rögtönzéses játékok nem csak szövegesek lehetnek; kedvelt forma a "némajáték" is. Egyik kedvencem az a típusú jelenet, amikor egyetlen mondat hangozhat el, és csakis a jelenet végén. Ez akkor izgalmas, ha ugyanarra a mondatra két különböző játékos páros is kitalál valamit. Például erre a mondatra: "Hazahoztam, nem tehettem mást." az egyik eljátssza egy kisállat megmentését, a másik pedig azt, hogy a részeg férjet talicskázza vissza az anyjának a feleség.
A szituációs játékok közül a kedvencem, amikor a játszók megkapnak egy helyzetet, és úgy kell megoldaniuk, hogy csak kérdőmondatokat mondhatnak. Amellett, hogy ez egy nehéz feladat, rendkívül vicces is. Ha úgy játsszuk, hogy kiesés fenyegeti azt, aki megakad és nem tud többet kérdezni, akkor még szórakoztatóbb.
A rögtönzéses szerepjátékokban az a szép, hogy rendkívül egyszerűek, mégis ezerféleképpen játszhatóak. Egyik alapfeladat például az, hogy két ember akarata áll egymással szemben: az egyik semmiképp nem akar valamit megtenni, míg a másiknak rettenetesen fontos, hogy mégis rávegye őt. Innen kezdve a fantázia szárnyalhat – ahogy az életben is kipróbálunk mindent, ha valamit nagyon szeretnénk (vagy épp nem szeretnénk), úgy a játékban is viccesebbnél-viccesebb próbálkozások indulhatnak.
Mi az a Kiugró önfelfedező napló?
A Kiugró programra váltott 6 alkalmas bérlet mellé ajándékba kapnak a résztvevők egy önfelfedező naplót. Ez egy folyamatosan gyarapodó kalauz önmagadhoz, amiben nyomon követheted személyes fejlődésedet.
Minden foglalkozás végén
- közös szóbeli értékelés: visszajelzés egymásnak
- értékelés és reflexió a napló segítségével:
- szakemberként visszajelzem neked, miben látom a fejlődésedet
- kérdéseimmel tudatosíthatod, milyen haladást értél el
Miből áll a napló?
6 fejezet a személyiség-fejlesztés részterületeinek megfelelően
Minden fejezet tartalmazza:
- Értékelőlapok: drámamentori visszajelzés és önreflexió
- Feladatgyűjtemény: két foglalkozás közti ön-fejlesztő gyakorlatok, játékok, tesztek
- Tudástár: válogatás a személyiség-fejlődéssel kapcsolatos ismeretekből
- Inspiráló oldalak a saját jegyzetekhez, az élmények rögzítéséhez
A naplót a kurzus első foglalkozásán kapod kézhez.
A fejezetek minden teljesített kurzussal tovább gyarapíthatóak.
Mire jó a Kiugró?
Aki a kurzusra jelentkezik, tulajdonképpen mentális edzéseken való részvételre vállalkozik: a rögtönzéses szerepjáték a lélek és a szellem játékos formálója. Eszköz ahhoz, hogy egyszerű, természetes és könnyed módon kinyissuk magunkat a környezetünk számára. És ahogy egy jó edzés, a Kiugró is boldogsághormonokat szabadít fel a testünkben – így nem csak formálja a személyiségünket, hanem kikapcsolódást ás feltöltekezést is jelent. A legjobb pedig? Szórakozás közben észre sem vesszük, hogy voltaképpen hatalmas mennyiségű "tananyagot" sajátítottunk el: szóbeli kommunikációt, testnyelvet, kooperációt, empátiát, ön- és társismeretet.